شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۴ , ۱۸:۴۸ به وقت تهران ; (تورنتو) Saturday 28th of March 2015, 10:18
.

مژگان (سیده معصومه) رحمانی خضری

  • عضو رسمی شورای سیاستگذاری و نظارت بر مشاوران مهاجرت (iccrc #R417551
  • مشاور مهاجرت ثبت شده در کبک (شماره ثبت 11258)
  • عضو رسمی انجمن کانادایی مشاوران حرفه‌ای مهاجرت (CAPIC)
  • عضو انجمن ایرانی-کانادایی مشاوران مهاجرت کانادا (ICAIC)
  • نماینده رسمی Scotia Bank و شرکتهای سرمایه گذاری معتبری همچون Desjardins، RCI، و Arton Capital
  • نماینده رسمی بزرگترین کالج کانادا، Seneca College
  • فارغ التحصیل ممتاز رشته مهاجرت کانادا
  • مترجم کتاب پرفروش "راهنمای جامع زندگی و کار در کانادا"
  • نویسنده مقالات مرتبط با قوانین و روشهای مهاجرت کانادا در مجلات فارسی تورنتو

دفاتر و نمایندگی ها

دفتر مرکزی تورنتو:

 

7368Yonge viagra brand online Street, Suite 311
Thornhill, ON, L4J 8H9
Tel: 905-886-9191
Fax: 905-886-2882
Toll Free: 1-866-330-4002
 

 

 

پربیننده ترین ها

اخبار

مقالات

بلاگ ها

پرسش های متداول - گوناگون

 

وجوه پرداختنی

1. آیا باید برای خدمات مهاجرتی هزینه‌ای به اداره مهاجرت کانادا پرداخت؟

کسانی که برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام می‌کنند باید مبلغی بابت بررسی پرونده خود بپردازند. این مبلغ را که CR یا Cost Recovery نامیده می‌شود نمی‌توان پس گرفت حتی اگر درخواست متقاضی پذیرفته نشود. هزینه دیگری که این افراد باید قبل از صدور ویزا پرداخت کنند Right of Permanent Residence Fee (RPRF) یا حق اقامت دائم است و برخلاف CR قابل بازپس گیری است. حق اقامت دائم باید برای متقاضی اصلی و همسر همراه وی پرداخت گردد اما لازم نیست برای فرزندان وابسته پرداخت شود. حق اقامت دائم در صورتی که درخواست متقاضی رد شود و یا اگر متقاضی منصرف شده و پرونده خود را از فرایند رسیدگی خارج نماید، قابل بازپس‌گیری است. جزییات مربوط به مبالغ پرداختنی را می توانید در این مقاله بیابید.

2. چه زمانی باید هزینه بررسی پرونده و حق اقامت دائم را پرداخت؟

هزینه بررسی پرونده یا CR باید همزمان با ارسال فرم تقاضا پرداخت گردد و غیر قابل بازپس‌گیری است. اما حق اقامت دائم یا RPRF را می‌توان هر زمانی قبل از صدور ویزای اقامت دائم پرداخت و اگر متقاضی به هر دلیلی مقیم دائم کانادا نشود قابل بازپس‌گیری است.

3. آیا می‌توانم این مبالغ را با پول رایج کشور خود بپردازم؟

این موضوع به دفتر ویزایی که از آنجا اقدام می‌کنید بستگی دارد. برخی دفاتر ویزا پول رایج محلی را می‌پذیرند درحالی که برخی دیگر فقط دلار کانادا را قبول می‌کنند. توصیه می‌شود مبالغ مذکور را با دلار کانادا بپردازید زیرا به علت نوسان نرخ ارز دفاتر ویزا نرخ تبدیل ارز را مرتبا تغییر می‌دهند و ممکن است به علت اینکه مبلغ پرداخت شده معادل مبلغی که باید پرداخت شود نیست تاخیر در بررسی پرونده ایجاد شود.

 

معاینات و آزمایشات پزشکی

4. انجام معاینات و آزمایش‌های پزشکی برای چه کسانی الزامی است؟

تمام متقاضیان مهاجرت کانادا باید معاینات و آزمایش‌های پزشکی را انجام دهند. دلیل انجام این معاینات و آزمایش‌ها این است که اطمینان حاصل شود وضعیت سلامت متقاضی و افراد وابسته به وی به گونه‌ای نیست که سلامت و ایمنی عمومی را تهدید و یا بار اضافه‌ای را به سیستم خدمات بهداشتی و اجتماعی کانادا تحمیل کند. معاینات و آزمایش‌های مورد نیاز عبارتند از معاینات استاندارد پزشکی، آزمایش‌ خون، آزمایش ادرار، و عکس‌برداری با اشعه ایکس.

5. نتایج این معاینات و آزمایش‌‌ها تا چه زمان معتبر است؟

نتایج مذکور به مدت یک سال معتبر بوده و اگر ویزای متقاضی در این مدت صادر نشود باید معاینات و آزمایش‌های پزشکی را تجدید کرد.

6. داشتن کدام بیماری‌ها ممکن است باعث رد شدن پرونده متقاضی شود؟

اگر شرایط سلامت متقاضی یا همسر و فرزندان وابسته به وی ( صرفنظر از اینکه متقاضی را در ورود به کانادا همراهی می‌کنند یا خیر) به گونه‌ای باشد که: تهدیدی برای سلامت یا ایمنی عمومی محسوب گردد؛ و یا بار اضافه‌ای را به سیستم بهداشت و درمان و سیستم خدمات اجتماعی کانادا تحمیل کند، درخواست متقاضی رد شده و از ورود ایشان به کانادا جلوگیری می‌گردد.

7. آیا زنان باردار نیز باید معاینات و آزمایش‌های پزشکی مورد نظر را انجام دهند؟

عکس‌برداری با اشعه ایکس در مورد زنان باردار قابل انجام نبوده و باید تا بعد از زایمان برای انجام معاینات منتظر بمانند. پس از تولد کودک نام وی به پرونده متقاضی اضافه شده و مادر و کودک هردو باید معاینات و آزمایش‌های پزشکی را انجام دهند.

8. آیا استثنائی در مورد وابستگانی که از نظر پزشکی مجاز نیستند به کانادا وارد شوند، وجود دارد؟

بلی. در مهاجرت از طریق خویشاوندی فاکتور " تحمیل بار اضافه‌ به سیستم بهداشت و درمان و سیستم خدمات اجتماعی کانادا" برای همسر و فرزندان وابسته قابل چشم پوشی است.

9. آیا امکان دارد که معاینات و آزمایش‌های پزشکی فرزندان وابسته‌ام در کشور دیگری انجام شود؟

معاینات و آزمایش‌های پزشکی مورد نیاز اداره شهروندی و مهاجرت کانادا در کشورهای مختلف دنیا و توسط پزشکان برگزیده انجام می‌شود. صرفنظر از اینکه از کجا اقدام کرده‌اید، آزمایش‌ها و معاینات مذکور را می‌توان در هرجایی از دنیا انجام داد.

10. آیا لازم است همسر و فرزندان وابسته کسی که وی را در ورود به کانادا همراهی نمی‌کنند نیز معاینات و آزمایش‌های پزشکی را انجام دهند؟

تمام کسانی که نام آنها در تقاضانامه به عنوان وابسته متقاضی اصلی درج شده است باید صرفنظر از اینکه همراه متقاضی اصلی به کانادا وارد می‌شوند یا خیر معاینات و آزمایش‌های پزشکی را انجام دهند. در شرایط و موقعیت‌های ویژه‌ای اگر وابسته غیرهمراه قادر به انجام معاینات و آزمایش‌های پزشکی نباشد ممکن است از انجام آنها معاف شود اما در این صورت حق استفاده از گروه مهاجرت خویشاوندی از فرد مذکور سلب شده و متقاضی اصلی در آینده قادر نخواهد بود وی را جهت اخذ ویزای اقامت دائم کانادا اسپانسر کند.

11. آیا لازم است شخصی که معاینات و آزمایش‌های پزشکی مربوط به اخذ ویزای اقامت موقت، اجازه کار، و یا اجازه تحصیل را اخیرا پشت سر گذاشته است مجددا و برای دریافت ویزای اقامت دائم معاینات و آزمایش‌ها را تکمیل کند؟

بلی. معاینات وآزمایشات پزشکی باید مجددا انجام گیرد.

 

گواهی عدم سوء پیشینه و تحقیقات امنیتی

12. گواهی عدم سوء پیشینه چیست؟

تمام متقاضیان ویزای اقامت دائم کانادا که 18 ساله یا بزرگتر هستند باید به عنوان بخشی از تحقیقات امنیتی پرونده گواهی عدم سوء پیشینه خود را از پلیس کشورهایی که حداقل 6 ماه (ازهیجدهمین سال تولدشان) در آنها اقامت داشته و زندگی کرده‌اند دریافت کرده و ارسال نمایند. گواهی پلیس یا گواهی عدم سوء پیشینه سندی رسمی است که مشخص می‌کند دارنده آن سابقه ارتکاب جرمی را داراست یا خیر و ممکن است درکشورهای مختلف نام‌های متفاوتی داشته باشد. اگر مقامات مسئول در کشوری این گواهی را صادر نمی‌کنند توصیه می‌شود متقاضی نامه‌ای را از آنها دریافت کند که عدم امکان صدور این گواهی توسط ایشان را تایید می‌کند.

13. گواهی عدم سوء پیشینه چه زمانی باید ارسال شود؟

زمان ارسال این گواهی به گروه و برنامه مهاجرتی که متقاضی تحت آن برای ویزای اقامت دائم اقدام کرده‌است و همچنین به دفتر ویزا و سفارتخانه‌ای که تقاضا به آنجا ارسال می‌شود بستگی دارد. گواهی عدم سوء پیشینه برای مدت زمان معینی اعتبار دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به وب‌سایت مربوط به دفتر ویزایی که درخواست خود را به آنجا ارسال می‌نمایید، مراجعه کنید.

14. چگونه می‌توانم گواهی عدم سوء پیشینه را دریافت کنم؟

مراحل دریافت این گواهی با توجه به کشوری که قصد دارید گواهی را از آنجا دریافت کنید بستگی دارد. هموطنان عزیزمان در ایران باید با در دست داشتن اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه عکس‌دار، 2 عدد عکس 3 در 4، کپی صفحه اول پاسپورت ایرانی خود، و رسید واریز وجه به حساب شماره 94007 بانک ملی در تهران به یکی از 7 شعبه دفتر ثبت سوابق کیفری در خیابان‌های خاوران، شهریار، نیاوران، زنجان، میدان حر، امام خمینی، و مطهری (تقاطع ترکمنستان) مراجعه نمایند (برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره تلفن‌های8419752 – 021 یا 8419772 – 021تماس بگیرید). غیر ایرانی‌ها یا پناهندگانی که در ایران زندگی می‌کنند باید برای دریافت گواهی عدم سوء پیشنه به دفتر اتباع بیگانه مستقر در وزارت کشور مراجعه کنند. جزییات مربوط به چگونگی دریافت گواهی عدم سوء پیشینه در سایر کشورها را می‌توانید در این لینک بیابید.

15. آیا تحقیقات امنیتی تنها به درخواست گواهی عدم سوء پیشینه محدود می‌شود؟

خیر. علاوه بر گواهی پلیس تحقیقات امنیتی برای شناسایی متقاضیانی که سابقه شرکت در فعالیت‌های جاسوسی، خرابکاری، یا تروریستی داشته‌اند نیز صورت می‌پذیرد. این تحقیقات توسط دولت کانادا و بدون دخالت متقاضی انجام می‌گردد.

 

ورود به کانادا با ویزای اقامت دائم

16. آیا به محض صدور ویزای اقامت دائم کانادا مقیم دائم این کشور محسوب می‌شوم؟

خیر. شما تنها در صورتی که با استفاده از این ویزا و با در دست داشتن پاسپورت معتبر خود از یکی از مرزهای ورودی به کانادا وارد شوید ( اصطلاحا landing کنید) مقیم این کشور محسوب می‌گردید.

17. تا چه مدت پس از صدور ویزای مهاجرتم فرصت دارم به کانادا وارد شوم (landing کنم)؟

باید قبل از تاریخ انقضای اعتبار ویزا، که در ویزا درج شده است، به کانادا وارد شوید. معمولا ویزای صادر شده تا یک سال پس از زمان تکمیل معاینات و آزمایش‌های پزشکی اعتبار دارد (البته ممکن است تاریخ اعتبار در بعضی موارد کمتر باشد ؛ بنابراین پس از دریافت ویزا تاریخ انقضای اعتبار آن را بررسی کنید).

18. آیا امکان تمدید اعتبار ویزا وجود دارد؟

قانونا تمدید اعتبار ویزا امکان پذیر نیست. اگر متقاضی قبل از تاریخ انقضای ویزا به کانادا وارد نشود ممکن است لازم باشد مجددا برای دریافت ویزای اقامت دائم کانادا اقدام کند.

19. آیا حتما باید در ایالتی که در فرم تقاضا به عنوان محل سکونت مشخص کرده‌ام landing کنم؟

به طور معمول دارنده ویزای مهاجرت کانادا می‌تواند بدون مشکل و از هریک از نقاط ورودی مرزی به کانادا وارد شود. البته اگر قصد دارید در ایالتی غیر از آنچه که در فرم تقاضا مشخص کرده اید وارد شوید باید دلایل مناسبی برای اینکار داشته باشید تابتوانید افسر مصاحبه کننده را در این مورد قانع کنید. اما اگر بخواهید در اولین ورود خود به کانادا وارد ایالت کِبک شوید باید توسط دولت این ایالت جهت اقامت دائم کاناد برگزیده شده باشید و یا در غیر این صورت آمادگی آن را داشته باشید که هنگام ورود به کِبک تعهدی کتبی مبنی بر سکونت دائم در ایالتی غیر از کِبک بدهید.

20. چه اسناد و مدارکی را باید در هنگام ورود به کانادا به همراه داشته باشم؟

در اولین ورود خود به کانادا ( به عنوان دارنده ویزای اقامت دائم کانادا) باید پاسپورت معتبری که ویزای دارای اعتبار اقامت دائم کانادا را داراست و نیز سند اقامت دائم کانادا(Confirmation of Permanent Residence) را همراه داشته باشید. وابستگان همراه نیز، در صورت وجود، لازم است همین مدارک را داشته باشند. توصیه می‌شود مدرکی دال بر داشتن پول مورد نیاز جهت پوشش هزینه‌های اولیه زندگی در کانادا و نیز فهرست اسباب و اثاثیه همراه و نیز متعلقاتی که در سفرهای بعدی همراه خواهید آورد را نیز در اختیار داشته باشید.

21. وابستگان همراه متقاضی در چه زمانی باید به کانادا وارد شوند؟

وابستگان همراه نمی‌توانند قبل از متقاضی اصلی به کانادا وارد شوند. آنها باید همراه با متقاضی اصلی یا هر زمانی پس از ورود متقاضی اصلی در کانادا landing کنند ولی در هر دو حال نباید تاریخ اعتبار ویزای مهاجرت‌شان منقضی شده باشد.

22. آیا پس از اینکه به عنوان دارنده ویزای اقامت دائم به کانادا وارد شدم باید در این کشور بمانم؟

مقیمان دائم کانادا مجبور نیستند برای همیشه در این کشور بمانند و در هر زمانی می‌توانند کانادا را ترک یا مجددا به آن وارد شوند اما برای حفظ وضعیت حقوقی اقامت دائم خود باید در هر دوره 5 ساله به مدت حداقل 2 سال در این کشور حضور فیزیکی داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه کنید.

 

پس از ورود

23. کارت PR یا کارت اقامت دائم کانادا چیست؟

کارت PR کارت پلاستیکی کوچکی است که حاوی اطلاعات شخصی دارنده آن است و وضعیت حقوقی سکونت دارنده آن در کانادا را به عنوان مقیم دائم کانادا تایید می‌کند.

24. آیا کسی که مقیم دائم کاناداست می‌تواند برای کارکردن به آمریکا وارد شود؟

خیر. داشتن اقامت دائم کانادا نیازمندیهای مهاجرتی و استخدامی آمریکا را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

 

کسب شهروندی کانادا

25. چه زمانی می‌توانم برای کسب شهروندی کانادا اقدام کنم؟

از نظر اداره شهروندی و مهاجرت کانادا اگر یک مقیم دائم کانادا در طی 4سال گذشته (4 سال منتهی به تاریخی که قصد دارد برای کسب تابعیت کانادا اقدام کند) به مدت 3 سال (1095 روز) در کانادا ساکن بوده و حضور فیزیکی داشته باشد می‌تواند برای کسب شهروندی کانادا اقدام کند.

26. آیا به محض اینکه واجد شرایط شدم باید برای کسب تابعیت کانادا اقدام کنم؟

خیر. اجبار والزامی در اقدام برای کسب شهروندی وجود ندارد.

27. کسب شهروندی کانادا چه مزایایی به همراه دارد؟

شهروند کانادا برخلاف مقیم دائم کانادا نباید هیچ نوع الزامی را جهت حفظ وضعیت قانونی اقامت خود رعایت کند و تنها در صورتی که اطلاعات نادرستی در اختیار اداره شهروندی و مهاجرت کانادا قرار داده باشد وضعیت قانونی اقامت خود در کانادا را از دست می‌دهد. شهروند کانادا همچنین پاسپورت کانادایی دریافت کرده و از حق دادان رای و کاندید شدن در انتخابات‌ها مختلف برخوردار است.

28. آیا روزهایی که قبل از کسب اقامت دائم در کانادا گذرانده‌ام نیز جزء 1095 روز موردنیاز برای کسب شهروندی کانادا محسوب می‌شوند؟

ادره شهروندی و مهاجرت کانادا روزهایی را که متقاضی شهروندی این کشور قبل از کسب اقامت دائم و به صورت قانونی (مثلا با داشتن اجازه تحصیل و اجازه کار) در کانادا گذرانده است را نیز جزء 1095 روز حضور فیزیکی مورد نیاز به شمار می‌آورد ولی هر روز از روزهای مذکور را یک نصف روز در نظر می‌گیرد و متقاضی تا حد اکثر یک سال (365 روز) حضور فیزیکی مورد نیاز را می‌تواند به واسطه این روزها ارائه کند.

29. آیا با کسب شهروندی کانادا می‌توانم در آمریکا و یا مکزیک کار کنم؟

بر اساس پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) شهروندان واجد شرایط کانادا می‌توانند از مزایا و تسهیلاتی جهت کار و تجارت در آمریکا و مکزیک بهره‌مند شوند.

30. آیا کانادا تابعیت دوگانه را به رسمیت می‌شناسد؟

از سال 1977 کانادا به شهروندان خود این اجازه را داده است که تابعیت دوگانه و یا چندگانه داشته باشند. در نتیجه شهروندان کانادایی تابعیت کانادا را در صورت حفظ تابعیت کشور خود یا کسب تابعیت کشوری دیگر از دست نخواهند داد. بسیاری دیگر از کشورها ازجمله ایالات متحده امریکا نیز تابعیت دوگانه یا مضاعف را به رسمیت می‌شناسند. اگر قصد دارید تابعیت کانادا را کسب کنید توصیه می‌شود بررسی نمایید که آیا در کشوری که در حال حاضر شهروند آن محسوب می‌شوید تابعیت دوگانه به رسمیت شناخته می‌شود یا خیر.

 

بازگشت به صفحه قبل